«ՀՀ 2022 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ նոյեմբերի 17-ին ԱԺ հերթական նիստում ելույթ է ունեցել ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը:
Թվեր չհնչեցնելով՝ նա հայտնել  է, որ գալիք տարվա բյուջեում  ավելացել են անվտանգության եւ պաշտպանության ոլորտների համար նախատեսված ծախսերը:  Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ դրանք  համահունչ են Կառավարության ծրագրի այն  փիլիսոփայությանը, ըստ  որի՝ պետք է դնել այն հիմքերը, որոնք հնարավորություն են տալու հատկապես պաշտպանական գերատեսչությանը՝  մոտենալ պրոֆեսիոնալ բանակ ունենալու գաղափարին: Այդ նպատակին հասնելու  համար նախատեսված է որոշակի հատկացումներ կատարել սպառազինության, կրթության, կառուցվածքային փոփոխությունների ծախսերի համար: Կարեւորելով Կառավարության ծրագրի իրականացումը՝ Անդրանիկ Քոչարյանն ընդգծել է. «Պետք է անխափան եւ  սրբորեն իրականացնել այն՝ առանց ծախսերը փոշիացնելու»:
Հանձնաժողովի նախագահը նաեւ նկատել է, որ ընթացիկ տարում ավելացել են ոլորտային ծախսերը՝ պայմանավորված սահմանային դիրքերի ավելացմամբ:
«Այս պահի դրությամբ հանրապետության սահմանների արեւելյան հատվածում  իրավիճակը հանգիստ է»,- նշել է հանձնաժողովի նախագահը:

17 ноября председатель Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности А.Кочарян выступил на заседании НС по законопроекту “О Государственном бюджете Республики Армения на 2022 г.”.
Не приводя цифр, он сообщил об увеличении в бюджете следующего года расходов на безопасность и оборону. Председатель комиссии отметил, что они соответствуют философии правительственной программы, согласно которой должны быть заложены основы, позволяющие, прежде всего, Министерству обороны подойти к идее создания профессиональной армии. Для достижения этой цели планируется выделить определенные ассигнования на вооружение, образование и расходы на структурные преобразования. Отметив реализацию программы правительства, А.Кочарян подчеркнул: “Это следует проводить неустанно, чисто, без лишних затрат”.
Председатель комиссии также заметил, что ведомственные расходы в текущем году выросли из-за увеличения пограничных постов.
“В настоящее время ситуация в восточной части границы республики спокойная”, - отметил председатель комиссии.